Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram

Solar Panel Temizleme Sistemi

GÜNEŞ PANELİ NEDİR-NEDEN TEMİZLENİR

 

Güneş paneli, fotovoltaik (PV) hücreler üzerinden güneş ışığını elektriğe dönüştüren bir cihazdır. Hücreler ne kadar çok güneş ışığına maruz kalırsa o kadar çok elektrik üretirler. Ancak güneş panelleri yüzeyinde toz, kir, polen, kuş pisliği ve diğer kalıntılar birikerek güneş ışığının belli bir kısmı engellenir ve bunun sonucunda çalışma verimleri azalır. Bu nedenle güneş panellerinden optimum verim alabilmek için düzenli olarak temizlenmesi önem arz etmektedir.

 

GÜNEŞ PANELİ TEMİZLİĞİ NEDİR?

Güneş paneli temizliği, panellerinin verimliliğini üst seviyelere çıkarmak için belli aralıklarla yapılması gereken işlemdir. Panel temizliğinin gerekliliğinin başlıca unsurları aşağıda yer almaktadır:

  1. Düzenli bir temizliği, güneş panellerinizin yüksek performansta çalışır durumda olmasını sağlar. Panellerin sık sık değiştirilmesi maliyetini azaltır.
  2. Birçok güneş enerjisi şirketleri, panellerin sık sık temizliğini bir garanti şartı haline getirmiştir. Bu şirketler panellerin periyodik temizliğinin şartı olmadan garanti kapsamında olamayacağına ilişkin hükümleri politikalarına eklemektedir. Sonuç olarak, güvenli tarafta olmak için güneş panellerinin düzenli olarak temizlenmesi tavsiye edilir.
  3. Birçok kişi düzenli olarak yağmur yağan bir yerde kurulu olan panellerin temizlenmesinin gereksiz olduğunu düşünmektedir. Fakat yağmur suyu buharlaştıktan sonra yüzeye yerleşen ve yüzeye yapışan havadaki toz parçacıklarını içerir. Bu toz parçacıkları panellerin verimliliğini düşüreceği için temizlenmesi gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre kirli bir güneş paneli ortalama olarak %5 ile %35 arasında değişen güç kayıpları meydana getirmektedir. (Oranlar coğrafi konum, yerel iklim, kirlenme türü, temizleme yöntemi vb. faktörlere bağlık olarak değişkenlik göstermektedir.)

 

GÜNEŞ PANELİ NASIL TEMİZLENİR?

Güneş panellerinin temizliğinde en etkili ve çevre dostu yöntemlerden biri saf su kullanılmasıdır. Saf su yüksek kalitede bir sudur ve suyun içindeki anyonik ve katyonik formda bulunan iyonların giderilmesi ile oluşmaktadır.  Diğer kimyasal temizlik maddelerini aksine deiyonize saf su leke bırakmaz. Dolayısı ile güneş ışınları panellere doğrudan ulaşarak verim kaybı yaşanmaz. Ayrıca saf su iletken olmadığı için temizleme esnasında yüksek gerilime maruz kalınmayacağı için de güvenli bir seçim olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre güneş panelleri temizliğinde kullanılan saf suyun ideal iletkenlik değeri 0-30 µS/cm ‘dir.  Suyun saflık dereceği yükseldikçe (0 µS/cm ye yaklaştıkça) panellerden elde edilen verimin arttığı deneysel çalışmalarda gözlemlenmiştir.

 

GÜNEŞ PANELLERİNİN TEMİZLİĞİNDE SAF SU TEKNOLOJİSİ VE BAŞLICA FAYDALARI

Güneş panellerinin verimliliği engelleyen sudaki minerallerin giderilmesi için özellikle Ters Osmos (RO) ve Deiyonizasyon (DI) olmak üzere son teknoloji ürünleri olan sistemler kullanır. Ters osmos teknolojisi ortalama sudaki mineralleri %96 oranında filtrelerken, deiyonizasyon aşaması kalan iyonları gidererek olabildiğince saf su sağlar.

SAF SU İLE TEMİZLİĞİN BAŞLICA FAYDALARI

  1. Çevre Dostu: Saf su çevre açısından oldukça önemlidir. Kimyasal içeren temizleyiciler su sistemine ve çevreye zararlı maddelerin sızmasına neden olduğu için çevre kirliliğine yol açarlar.  Saf su ise kimyasal içermez, kalıntı veya kirletici madde bırakmaz ve çevre üzerinde olumsuz etkileri yoktur.
  2. Su Kalitesinin Etkisi: Arıtılmamış su, içerdiği mineraller ve katı maddeler nedeniyle panellerin yüzeyinde lekeler ve izler bırakabilir. Bu kalıntılar güneş ışığının panellere erişimini engelleyerek performanslarını olumsuz etkiler. Saf su, bu tür olumsuz etkileri ortadan kaldırarak güneş panellerinin ömrünü uzatır ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar.
  3. Güvenli: Panellerin temizliğinde saf suyun kullanılması hem etkili hem de güvenli bir yöntemdir. Çatıda merdiven, iskele vb. kullanmaya gerek kalmadan istenilen periyotlarda güvenli bir şekilde temizlik sağlanır. Ayrıca saf su iletken olmadığı için temizleme esnasında yüksek gerilime maruz kalınmayacağı için de güvenli bir seçim olmaktadır.
  4. Maliyet: Güneş panelleri istenilen verimde çalıştığı müddetçe kısa zamanda yatırım maliyetlerini çıkarabilirler. Bu nedenle panellerin verimliliğini arttırmak için saf su ile belirli aralıklarda temizlenmesi gerekmektedir.  Bu sayede daha uzun ömürlü bir yatırım yapmanıza yardımcı olur.
  5. Zaman Tasarrufu: Saf su sistemi, güneş panellerini temizlemenin hızlı ve etkili bir yoludur. Sistemde kullanılan yüksek basınçlı fırça ve robotlar panellerin etkin ve hızlı bir şekilde temizlenmesini sağlar.

 

Güneş panellerinizde MWT serisi mobil su arıtma cihazlarımızı kullanılarak etkili, ekonomik ve çevre dostu seçim yapmış olacaksınız.

Daha fazla bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız!

 

12121212

MOBİL SU ARITMA SİSTEMLERİ

 

 

ges sistem       personel 

 

 

mwt 500 arkadan ve panel       mwt 500 ve panel 

 

 

Ekran görüntüsü 2024-04-29 155213

 

 

mwt 500

MOBİL SU ARITMA MWT 500

mwt 500p

MOBİL SU ARITMA MWT 500 P

123

MOBİL SU ARITMA MWT 250

 

3333333333

MOBİL SU ARITMA MWT 750P

mirwash100 arka planlı

MİRWASH 100

MWT 1000P ARKA PLANLıI 
 MOBİL SU ARITMA MWT 1000P

mirwash250 arka planlı (1)

MİRWASH 250